• +355 69 279 1052
 • +355 852 20 323
 • Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
 • Toure

  Vizitë në qytetin e Korçës, Pogradecit dhe fshatit Lin

  Visit in the city of Korça, Pogradec and village Lin
  Korça njihet si qyteti magjik i juglindjes ose “Parisi i vogël” dhe është një nga qendrat kulturore më të rëndësishme të Shqipërisë. Pogradeci qytet piktoresk ndodhet në bregun juperëndimor të Liqenit të Ohrit.

  Korça është një nga qytetet më të preferuara të Shqipërisë, sepse ka ruajtur arkitekturën origjinale, ka ajët të pastër, për kulturën që shfaq dhe për gastronominë. Arti dhe kultura të bëjnë që të ktheni sytë nga secili cep i qytetit. Gjatë vizitës në Korçë do të vizitoni shumë objekte tjera historike dhe kulturore. Në qytetin e Korçës do të gjeni edhe gatime tradicionale të cilat janë specialitet për qytetin. Vetë muzeumet e shumta në qytet përshkruajnë aktivitetin kulturor ndër shekuj.

  Pogradeci shtrihet në bregun e liqenit të Ohrit. Pogradeci ka një histori të lashtë dhe dokumenta të shumta kulturore, gjeologjike dhe natyrore. Gërmimet arkeologjike në kodrën mbi qytet kanë zbuluar një vendbanim ilir të shekullit V para Krishtit, që i përket fiseve të lashta Desaret dhe mbase Enkelejve.

  Lini wshtw njw gadishull i vogwl nw brigjet perwndimore tw Liqenit tw Ohrit me njw fshat, ku shtwpitw janw tw ndwruara prej gurit dhe tullave.

  Dita I
  Nisja në orën 9:00 am
  Vizitohet qyteti i Pogradecit
  Vizitw në Drilon
  Kohw e lirw nw Lin
  Nisja për në Korçë
  Akomodim në hotel
  Shëtitje e lirë në qytetin në Korçë

  Dita II
  Mëngjës në hotel
  Vizitohen:
  Muzeu i artit mesjetar
  Muzeu arkeologjik
  Pazari i vjeter
  Muzeu i Gjon Millit
  Katedralja Ringjallja e Krishtit
  Xhamia Iljaz Mrahori
  Bulevardi Shen Gjergji
  Mesontorja e Gjuhës Shqipe
  Kthim për në Sarandë

  Çdo ditë
  2 ditor
  Turneu në grup: Minimumi 6
  Shofer / guidë
  Anglisht, Italisht, Shqip
  Nisja nga Porti Sarandë / Hotel
  Çfarë është e përfshirë?: Udhëtim me transport komod me ajër të kondicionuar
  Fjetja me mëngjes
  Çmimi: 79.99 euro për person

  Rezervo tourin

  Toure të tjera

  Saranda Tour 6 days

  Tour 7 ditor ne Shqiperine e Jugut

  Dita 1 - Mberritja ne RINAS / PORT Opsioni1 – Marrja nga Rinas/TiranaMarrja ne aeroport ne mengjes...

  10 Day Tour: The Best Of ALBANIA

  Vizitoni vendet me te bukura te Shqiperise ne 10 dite

  Vizitoni vendet me te bukura te Shqiperise ne 10 dite. Behuni pjese e turit tone dhe shijojeni ate. ...

  Visit of the sites under UNESCO protection

  Vizitë në qytetet e mbrojtura nga UNESCO

  Turi 6 ditor ka për qëllim prezentimin e qyteteve dhe objekteve që janë nën mbrojtjen e UNESCO-s. Sh...

  1 day tour in Përmet

  Udhëtim 1 ditor në Përmet

  Përmeti është i njohur për turizimin kulturor, shëndetësor dhe atë ekologjik. Udhëtimi drejt Përmeti...