• +355 69 279 1052
 • +355 852 20 323
 • Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
 • Toure

  Vizitoni Butrintin Antik, Kalanë e Lekuresit dhe Parkun Kombëtar të Syrit të Kaltër

  Vizitoni Butrintin Antik, Kalanë e Lekuresit dhe Parkun Kombëtar të Syrit të Kaltër
  Në këtë udhetim do të vizitoni Qytetin Antik të Butrintit, Kalanë e Lekuresi dhe Parkun Kombëtar të Syrit të Kaltër.

  Zona antike e Butrintit u shpall një qytet muze në 1961, më pas në vitin 1992, u regjistrua në listën e Trashëgimisë Kombëtare të monumenteve të mbrojtura, nën mbrojtjen e UNESCO. Gjatë turneut do të shihni teatrin e ruajtur mirë për nder të Asclepius, Zotit të Mjekësisë, Bazilikës Bizantine, muzeut brenda kalasë dhe shumë objekteve të tjera antike.

  Kalaja Lekuresi besohet të jetë ndërtuar në 1537, kur Sulltan Sulejmani sulmoi Korfuzin. Kalaja ndodhet brenda rrënojave të fshatit Lekuresi, në majë të kodrës, mbi qytetin e Sarandës. Me të vërtetë është një pozicion strategjik ku mund të shohësh të gjithë gjirin e Sarandës, rrugën që të çon në Butrint dhe ishujt e Ksamilit. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të shihni ishullin e Korfuzit.

  Parku Kombëtar i "Syrit të Kaltër" është një vend kaq tërheqës turistik, dhe ndodhet afër fshatit Muzinë, nga rruga nacionale Delvinë –Gjirokastër.'Eshtë një zonë shumë piktoreske ku uji i kristaltë shpërthen nga brenda malit,”Mali i Gjerë” . Ky burim aktual është burimi më i madh dhe më interesant, ndër 18 burimet e tjera që burojnë nga Mali i Gjerë. Eshtë shpallur monument natyre. Ajo mban një formë vezake të ngjashme me formën e një syri, që del nga nëntoka e errët në mes dhe blu e thellë në anët. Burimi ka thellësi të madhe, i cili shkon deri në 50m, dhe është i rrethuar nga bimësi të dendura dhe të harlisura. Në përgjithësi, zona ofron një bukuri te rralle qe mund te vizitohet nga të rriturit, si dhe nga fëmijët.

  Çdo ditë
  5 orë
  Turneu në grup: Minimumi 2
  Shofer / Guidë
  Shqip, Anglisht, Italisht
  Nisja nga Porti / Hoteli i Sarandës
  Detajet e vizitës: Nisja nga Porti / Hoteli i Sarandës
  - Vizitoni Butrintin Antik
  - Vizitoni Kalanë e Lekuresi
  - Vizitoni Parkun Kombëtar "Syri i Kaltër"
  - Kthimi në Portin / Hotelin e Sarandës
  Çfarë është e përfshirë?: -Live Guide
  -Makina komode me ajër të kondicionuar
  -Bileta për hyrjen në museume
  Çmimi: 55.00 euro për person
  Rezervo tourin

  Toure të tjera

  Vizitoni Butrintin Antik, Kalanë e Lekuresit dhe Parkun Kombëtar të Syrit të Kaltër

  Vizitoni Butrintin Antik, Kalanë e Lekuresit dhe Parkun Kombëtar të Syrit të Kaltër

  Në këtë udhetim do të vizitoni Qytetin Antik të Butrintit, Kalanë e Lekuresi dhe Parkun Kombëtar të ...

  10 Day Tour: The Best Of ALBANIA

  Vizitoni vendet me te bukura te Shqiperise ne 10 dite

  Vizitoni vendet me te bukura te Shqiperise ne 10 dite. Behuni pjese e turit tone dhe shijojeni ate. ...

  Saranda Tour 6 days

  Tour 7 ditor ne Shqiperine e Jugut

  Dita 1 - Mberritja ne RINAS / PORT Opsioni1 – Marrja nga Rinas/TiranaMarrja ne aeroport ne mengjes...

  Visit of the sites under UNESCO protection

  Vizitë në qytetet e mbrojtura nga UNESCO

  Turi 6 ditor ka për qëllim prezentimin e qyteteve dhe objekteve që janë nën mbrojtjen e UNESCO-s. Sh...