• Overview
  • Trip Outline
  • Trip Includes
  • Trip Excludes
  • Reviews
  • FAQ

Parku Natyror “Syri i Kaltër” është vend turistik shumë tërheqës dhe ndodhet në fshatin Muzinë, pranë rrugës nacionale Delvinë- Gjirokastër. Kalaja e Lëkursit është objekt i shekullit të XVI me vlera turistike.

Parku Natyror Syri i Kalter wshtë një pikë shumë piktoreske, prej ku nga Mali i Gjerë del një ujë i kristaltë. Ështė burimi mė i madh dhe mė interesant ndėr 18 burimet qė shpėrthejnė rrėzė Malit tė Gjerė. Ështė shpallur monument natyror. Forma e tij është ovale e ngjashme me formėn e njė syri, që shpėrthen nga toka i errėt nė mes dhe i kaltėr anash. Thellėsia e tij ėshtė tepėr e madhe, arrin deri nė 45 m thellėsi dhe është i rrethuar me bimësi të dendur dhe me gjelbërim.

Kalaja e Lëkursit besohet se është ndërtuar në vitin 1537, në kohën kur Sulltan Sulejmani sulmoi Korfuzin. Kalaja ndodhet mes rrënoja të fshatit Lëkurës, mbi majën e kodrës që ndodhet sipër qytetit të Sarandës. Ka një pozicion të veçantë strategjik nga ku mund të shikoni gjithë qytetin e Sarandës dhe rrugën që shkon në Butrintit.Gjithashtu mund të shijoni dhe një panoramë të ishujve të Ksamilit dhe të Korfuzit.

Çdo ditë
3 orë

Live Guide
Makina komode me ajër të kondicionuar
Bileta për hyrjen në Parkun Natyror

Ushqimi dhe pijet

There are no reviews yet.

Be the first to review “Vizitë në Parkun Natyror “Syri i Kaltër” dhe në Kalanë e Lëkurësit”

No Details Found